Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Wyjazd do Luksemburga - realizacja projektu ERASMUS +

Realizując projekt Erasmus+  w dniach 20-24 maja uczniowie klas I i II Technikum Ogrodniczego:  Kinga Oskraba, Wojciech Pokładnik, Katarzyna Krupa, Krystian Złocki i Martyna Kluka wraz z nauczycielami Panią Marią Kołodziejczyk oraz Panem Kazimierzem Piela odwiedzili szkołę Lycee Technique Agricole, która przygotowała zajęcia poświęcone wykorzystywaniu ziół w przetwórstwie kosmetycznym oraz spożywczym.

W pierwszym dniu mieliśmy zapoznanie się z innymi uczestnikami państw i planem zajęć na cały tydzień, poznaliśmy również szkołę, która nas gościła. Na pierwszych zajęciach przygotowywaliśmy w grupach kosmetyki: krem do rąk, balsam na bazie różnych surowców zielarskich  i maść leczniczą z babki wąskolistnej. W środę 22 maja mieliśmy zajęcia florystyczne. Wykonywaliśmy kompozycje na podłużnej desce, na której mocowaliśmy gałęzie jabłoni przy pomocy gwoździ i druciku. Następnie przyozdabialiśmy wybranymi kwiatami i materiałami zielonymi. Po południu wybraliśmy się pociągiem do Luksemburga. Miasto zwiedzaliśmy przez 2 godziny z przewodnikiem w języku angielskim, zwiedziliśmy muzeum w którym jest największa winda w Europie, podziwialiśmy także liczne panoramy miasta. Kolejnego dnia zbieraliśmy zioła na wyznaczonej trasie która miała 5,5km. Po powrocie z zebranych ziół zrobiliśmy wspólnie obiad. Zrobiliśmy pastę, zupę i małe kotleciki z liści pokrzywy i mniszka lekarskiego. Był również deser owocowy z kremem z kwiatów bzu czarnego.  Późnym wieczorem sami robiliśmy pizzę, którą jedliśmy przy ognisku. Ostatniego dnia musieliśmy się ze wszystkimi pożegnać i podsumować realizację projektu. Podziękowaliśmy również organizatorowi za zorganizowanie projektu i za ciekawe zajęcia.
Dzięki wyjazdowi poznaliśmy inne kultury i zwyczaje. Poznaliśmy także metodę wyrabiania kosmetyków i maści. Zobaczyłyśmy nowe miejsca, zasmakowałyśmy nowych rzeczy i zdaliśmy sobie sprawę z ogromu możliwości, jakie niesie za sobą znajomość języków obcych oraz uczestnictwo w programach i projektach realizowanych przy udziale UE.    


Katarzyna Krupa
Maria Kołodziejczyk