Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Seminarium w Orleanie

Realizując projekt Erasmus+ Bio-Alternative 2017-2019 odwiedziliśmy wraz z przedstawicielami innych szkół z sześciu krajów europejskich, partnerską szkołę ogrodniczą La Mouillère w Orleanie, która przygotowała seminarium poświęcone „Innowacyjnym parkom i ogrodom”.

Francuska szkoła liczy ponad 500 uczniów w wieku od 14 do 50 lat uczących się ogrodnictwa, florystyki i architektury krajobrazu na poziomie szkoły średniej i wyższej.

Jednym z tematów poruszanym na seminarium były żywe ściany-ogrody wertykalne. Zapoczątkował je francuski architekt krajobrazu Patrick Blanc. Mieliśmy okazję podziwiać jedną z pierwszych jego kompozycji czyli zieloną ścianę znajdującą się w Paryżu na budynku administracyjnym Muzeum Sztuki Quai de Branly. Ma 22 m wysokości, 47 m szerokości i 376 różnych gatunków roślin, a istnieje od 2004 roku. Poznaliśmy jej budowę, a w praktyce przećwiczyliśmy obsadzenia i techniczne aspekty dekoracji wertykalnych w Orleanie. Mieliśmy też okazję zachwycić się bogactwem odmian, gatunków roślin prezentowanych w Jardin des Plantes w Paryżu.

Stolica Francji to ogromna aglomeracja, która boryka się z wieloma problemem min. brakiem ogrodów i działek miejskich. W Agro-Paris- Tech poznaliśmy opracowywaną tam i wdrażaną w niektórych dzielnicach miasta próbę rozwiązania problemu czyli ogrody warzywne użytkowe na dachach. Według zarządzenia obecnej pani Mer Paryża wszystkie nowo powstające budynki muszą mieć dachy przystosowane do zakładania ogrodów. Przedsięwzięcia takie uczą nie tylko uprawy roślin, ale stanowią również przykład aktywizacji współpracy miedzy sąsiadami czy swoistej hortiterapii.

W trakcie seminarium mogliśmy również podziwiać sztukę ogrodów prezentowaną na Międzynarodowym Festiwalu Ogrodów w Chaumont, eksponowaną w kompleksie pałacowo-parkowym w dolinie Loary. W tym roku wszystkie ogrody pokazowe, stworzone przez 25 młodych architektów krajobrazu zaproszonych z całego świata, łączył jeden temat przewodni ,,Człowiek i jego Myśli’’ . Wszystkie prezentacje z użyciem nietypowych elementów dekoracyjnych oraz innowacyjnych rozwiązań a także wspaniałych roślin zainspirowały nas do rozwijania zainteresowań i otwierania się na wszelkie nowości. A jak było zobaczcie na naszych zdjęciach.

 

 

Patryk Raczek, Artur Ryłko, Kornelia Benasiewicz