Cięcie drzew i krzewów owocowych

W dniach 28 lutego i 20 marca 2024r., na terenie warsztatów szkolnych ZSCKR odbyły się prelekcje i pokaz cięcia drzew i krzewów  owocowych dla chętnych mieszkańców Bielska-Białej prowadzone przez nauczyciela Marię Kołodziejczyk.

Cięcie i formowanie drzew owocowych jest jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych mających wpływ na wzrost i owocowanie drzew owocowych. Należy go wykonywać w określonych terminach i według  zasad aby osiągnąć właściwe owocowanie roślin.

Pokaz składał się z dwóch części:

teoretycznej, podczas której przybliżono najważniejsze informacje związane z cięciem i formowaniem a mianowicie budowę drzewa owocowego, zasady cięcia, terminy cięcia, systemy cięcia, zabezpieczanie ran po cięciu, narzędzia do cięcia, przykłady cięcia drzew starych oraz cięcie krzewów  owocowych.

praktycznej, która odbyła się w sadzie szkolnym na przykładach drzew jabłoni, grusz, pigwy przedstawiono formowanie młodych drzew i ich cięcie w pierwszych latach uprawy. Cięcie starych drzew pokazano na przykładzie grusz. Pokaz cięcia krzewów owocowych przedstawiono na krzewach borówki wysokiej.

W pokazie pomagali uczniowie klasy II Technikum Ogrodniczego.

Podczas spotkania była możliwość zadawania pytań oraz wymiany własnych doświadczeń w pielęgnowaniu drzew i krzewów.

Kolejne prelekcje dla chętnych mieszkańców Bielska-Białej odbędą się z zakresu roślin ozdobnych mających zastosowanie do dekoracji balkonów i tarasów.

Maria Kołodziejczyk