Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Projekt BOHATERON 2020

Jesienią nasza szkoła przystąpiła do projektu BOHATERON 2020. Z powodu pandemii dopiero teraz akcja została sfinalizowana.

W ramach naszych działań zorganizowaliśmy audycję o Powstaniu Warszawskim, w wielu klasach przeprowadzone zostały lekcje tematycznie związane z powstaniem.

Uczniowie i nauczyciele przygotowali plakat dla uczestniczki powstania z jej portretem i życzeniami świąteczno-noworocznymi od nas wszystkich. Przekazaliśmy również mały prezent - świąteczną ozdobę.

W poprzednim roku przygotowaliśmy Świąteczną Paczkę dla Powstańca i zbieraliśmy fundusze na wsparcie finansowe.

Co to za akcja?

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. W tym celu umożliwiamy każdej zainteresowanej osobie wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego. Przez cztery edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad osiemset tysięcy kartek! Wszystkie dowody uznania za naszym pośrednictwem trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.

By promować postawy patriotyczne i działania związane z propagowaniem wiedzy o historii Polski XX wieku, w 2019 roku ustanowiliśmy Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. W szczególnym roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę.

Przez cały rok angażujemy się w pomoc skierowaną do bohaterów walk o stolicę. Wraz z coraz liczniejszym gronem wolontariuszy pomagamy Powstańcom Warszawskim w codziennych obowiązkach, koordynujemy pomoc medyczną, a także wspieramy materialnie tych, którzy tego potrzebują. Organizujemy internetowe zbiórki, finansujemy zakup i dowóz domowych obiadów, pomagamy w przeprowadzeniu drobnych remontów.

Wszystkim, którzy brali udział w projekcie bezpośrednio / Natalia Krężel, Nadia Słyk, Stanisław Fornal, Bartosz Koraczyński, Wojciech Konopka - audycja, Oliwia Lewandowska, Emilia Bury, Dominika Wawrzuta - plastyczki , Pani Katarzyna Sajdak - lekcje tematyczne , Pani Dorota Grabska - świąteczny wieniec/   oraz tym, którzy od kilku lat wspierają nasze szkolne działania datkami finansowymi bardzo dziękuję.

Barbara Liput