Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Czekamy na nowych mieszkańców…założyliśmy budki lęgowe dla ptaków.

Do oficjalnego początku wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się  do niej zaczyna szykować. Ptaki zaczynają szukać miejsc na gniazda. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już teraz, tak żeby można było ją zawiesić jeszcze   w lutym. Powinna mieć  ona trwałą konstrukcję i być zbudowana z naturalnych materiałów.

Budki lęgowe ułatwiają życie ptakom, które budują gniazda, w coraz rzadziej spotykanych dziuplach, a do naszego ogrodu mogą wnieść nie tylko bioróżnorodność, ale także pozwolą  na obserwację ptasiego życia. Poza tym, wiadomo, że ptaki w ogrodzie są niezwykle pożyteczne i pomagają w walce ze szkodnikami.

Dzięki inicjatywie uczniów i przychylności rodziców, w szkolnym parku na terenie szkoły i warsztatów szkolnych zostały dziś  zawieszone nowe mieszkania. Budki zostały zamontowane na drzewach w przyszkolnym parku oraz na terenie warsztatów szkolnych.

Nie zapomnieliśmy także o ptakach, które upodobały sobie za swój dom szczeliny murów,  czy otwory wentylacyjne budynków. Są to jerzyki. W pełni słuszne docieplanie budynków, sprawia, że jerzyki tracą swoje miejsca  lęgowe. Podczas prac związanych z termomodernizacją budynku szkoły, na ścianach zostały zamontowane specjalne budki lęgowe właśnie dla nich. Budka taka ma inną proporcję, jest prostokątna i płaska .Otwór wlotowy powinien stykać się z daszkiem i być prostokątny lub owalny.

Nasze działania związane z założeniem budek lęgowych dla ptaków będą  najprostszą  i najskuteczniejszą  metodą ich aktywnej ochrony i zwiększenia populacji.

Pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać…… może  spostrzeżemy, jak skrzydlaci przyjaciele zapukają do drzwi budki a  w otworze wlotowym zaczną znikać ptaki taszczące źdźbła, pióra    i kępki sierści. Będzie to nieomylny znak, iż ktoś zaakceptował nowe lokum i wiąże z nim poważne zamiary. Będzie nam miło….zapraszamy.

 

                                                                                               Krystyna Janik-Chrapusta