Choinka symbol świąt….i nie tylko

Ten wyjątkowy rok- dziwny rok dobiega końca, za chwilę kolejne Boże Narodzenie, piękne i magiczne. Rusza czas przygotowań, być może inny niż zwykle ale pewne jest, że choinka zagości w naszych domach na pewno…

Zwyczaj ubierania drzewka świątecznego istnieje od wielu lat, to tradycja, wydarzenie, bez którego wielu z  nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia W każdym domu choinka wygląda inaczej.Ozdoby, które wieszamy na choinkach zmieniają się wraz z upływającym czasem. Kiedyś ozdobami były słodycze, orzechy czy owoce, a nawet przedmioty codziennego użytku. Obecnie najczęściej są to lampki, bombki oraz rzeczy przygotowane przez dzieci.   Na czubku choinki z reguły znajduje się okazała gwiazda. Tradycja strojenia drzewka w każdym domu wygląda inaczej. Nie zmienne pozostaje jedno, aby nasza choinka wyglądała wyjątkowo i takie same były nasze święta.

Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. 90% mieszkańców Europy uważa, że jest ono najważniejszym symbolem świąt. Zielony kolor drzewka symbolizuje nadzieję i wieczne życie. Obecnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt w Polsce i wielu innych krajach świata. Pierwszym państwem w Europie,    w którym pojawiła się tradycja ubierania drzewka świątecznego były Niemcy, a następnie Anglia i Francja.

Ozdoby, które umieszczamy na naszych drzewkach mają swoje znaczenie:

Świeczki, lampki– symbol światła dostępem złych mocy.

Anioły – miały się opiekować domem.

Pierniczki – gwarantowały dostatek domownikom.

Jabłka – miały pomóc zachować zdrowie i urodę.

Gwiazda – oznacza Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy się nam także Gwiazda betlejemska. Jest to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także roślina, która stała się symbolem Świąt,  ze względu na swój kształt – przypomina gwiazdę. Jej uprawę rozpoczęto w 1950 roku w Meksyku. Gwiazda betlejemska to inaczej poinsecja, wilczomlecz nadobny. Według jednej z legend meksykańska dziewczynka, która chciała zrobić Jezusowi prezent na Wigilię, a nie miała pieniędzy, ofiarowała mu liście gwiazdy betlejemskiej. Leżały one przez pewien czas w kościele, po czym zmieniły kolor na czerwony i zielony. Obecnie kwiatem tym przyozdobione są nie tylko domy, ale również kościoły, urzędy czy sklepy. W Stanach Zjednoczonych kwiatem tym obdarowuje się najbliższych 12 grudnia – tego dnia obchodzony jest Dzień Poinsecji.

WARSZTATY SZKOLNE ZAPRASZAJĄ

NA ZAKUP JODŁY, ŚWIERKA W DONICZKACH

materiał kopany z własnej szkółki.

ATRAKCYJNE CENY!!!

W ofercie  także  STROIKI,  DRZEWKA ŚWIĄTECZNE ORAZ GWIAZDY BETLEJEMSKIE