Konkurs na plakat

6 listopada rozstrzygnięto konkurs profilaktyczny na plakat "Zapobieganie alkoholizmowi wśród młodzieży" organizowany co roku przez pedagoga szkolnego.

I miejsca zajęli:          Damian Adamski, Mateusz Sołtysik - 4a TAK

II miejsca zajęły:       Dagmara Czarnacka, Agnieszka Bogacz - 3 TAK

III miejsce zajęły:      Agata Wiercigroch, Magdalena Luranc - Adriana Kucharska 2 ZSO

>>> Galeria prac uczniów <<<

Nagrody rzeczowe dla uczniów zostały ufundowane przez Radę Rodziców i ks. Krzysztofa Rębisza.

Edyta Chmura

Picie alkoholu przez młodzież stało się pod koniec XX wieku jednym z głównych problemów społecznych Europy. Znajduje się ono na czwartym miejscu wśród najważniejszych problemów społecznych w Polsce- zaraz po bezrobociu, przemocy i agresji na ulicach oraz spadku stopy życiowej.

Obecnie obserwuje się, iż młodzież zaczyna sięgać po alkohol już w bardzo wczesnym wieku.

Wśród przyczyn tego zjawiska eksperci wymieniają przede wszystkim wpływ mediów i reklamy alkoholu oraz środowiska rodzinnego.

Badania pokazują,  iż eksperymentowanie z alkoholem stanowi istotną część kulturowo akceptowanej fazy dorastania nastolatków w Europie. Doświadczenia te nie są inicjowane przez same tylko nastolatki, ale również przez rodziców i innych dorosłych.

Pierwsze doświadczenia z alkoholem podejmowane przez nastolatki stanowi już część społecznie akceptowanego stylu zachowania.

Istotny wpływ na poziom konsumpcji alkoholu przez dzieci mają różne aspekty życia rodzinnego.

Ważną rolę odgrywa tu styl komunikowania się oraz relacje między dziećmi i rodzicami. W rodzinach, w których relacje te są dobre, pełne szacunku i zaufania, gdzie występuje szeroka wymiana poglądów, nastoletnie dzieci piją dużo mniej i sięgają po alkohol znacznie rzadziej niż ich rówieśnicy.