Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Projekt ERASMUS – moc wiedzy i wrażeń………

          Realizując projekt Erasmus+ Bio-Alternative w dniach 20-26 stycznia uczniowie naszej szkoły Zuzanna Kosmowska i Kinga Oskraba wraz z nauczycielami p. Kornelią Benasiewicz oraz p. Krystyną Janik-Chrapusta odwiedzili partnerską szkołę agronomiczną z  La Reid w prowincji Liège , która przygotowała seminarium naukowe poświęcone rozmnażaniu roślin metodą in vitro.

Oto jak przebiegało to seminarium-relacja uczestniczek i galeria zdjęć.

Seminarium było przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, każdy miał swoje stanowisko wspaniale wyposażone w sprzęt laboratoryjny z dostępem do mikroskopu i innych urządzeń niezbędnych przy technikach In vitro.

Mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach teoretycznych, oraz praktycznych. Razem z innymi uczestnikami programu z Niemiec, Francji, Luksemburga, Estonii, Łotwy, nauczyliśmy się przygotowywać pożywkę (...) dla roślin rozmnażanych in vitro. W sterylnych warunkach rozmnożyliśmy Fiołka afrykańskiego  i Ananasa i przenieśliśmy wcześniej ukorzenione  rośliny do aklimatyzacji w szklarni - relacjonuje Kinga.

Mogliśmy również nauczyć się pobierać merystem do rozmnożenia przez wypreparowanie pąka śpiącego i wycięcie z niego fragmentu przeznaczonego do rozmnożenia. Wymagało to jednak pracy ze skalpelem i pod  binokularem. Wszystkie te ćwiczenia wymagały od nas dużej precyzji - dodaje Zuzanna.

Po zajęciach laboratoryjnych przyszedł czas na zapoznanie się z innowacyjnymi metodami rozmnożenia w praktyce poprzez wyjazdy do zakładów i gospodarstw stosujących te sposoby rozmnażania w codziennej produkcji roślin.

Mieliśmy też okazję  zobaczyć zakład produkujący storczyki metodą in vitro - „Phytesia”.  Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że rozmnażane są Orchidee sprowadzane  z całego świata, zwłaszcza zagrożone w swym istnieniu, z miejsc w których żyją w zimnych, chłodnych środowiskach. Ciekawym faktem jest to, że z 1000 nasion, w naturze kiełkuje tylko jedno nasiono. Dlatego forma rozmnażania In vitro jest idealna dla zachowania tych roślin i przeniesienia ich do produkcji w szklarniach  Dla wzrostu storczyki te potrzebują symbiozy z grzybami - opowiada Zuzanna.

Zwiedziliśmy także małą prywatną firmę „Vitroplant” rozmnażającą Rhododendrony metodą in vitro. Mogliśmy zobaczyć z jaką precyzją pracuje się w laboratorium i jaki jest cykl produkcji tych wspaniałych roślin - dodaje Kinga.

Kolejnym wspaniałym wydarzeniem podczas pobytu była możliwość - wyjazdu na Międzynarodowe Targi Roślin IPM  w Essen. Motyw przewodni tegorocznych targów - WIELKI, ZIELONY, POMYSŁOWY. To  niezwykle prestiżowe wydarzenie  ogrodnicze i florystyczne, jest ważne dla branży ogrodniczej.  Na targach pokazane są nowe rozwiązania technologiczne, uprawowe i  nowe odmiany roślin. Prezentowane są najnowsze trendy sztuki florystycznej, a pokazy florystyczne to show, które na długo pozostaje w pamięci.

Pokaz florystyczny,  osobiście bardzo mi się podobał, jednym z uczestników był Polak, Tomasz Max Kuczyński, który wraz z innymi florystami - mistrzami wykonywał dekorację stołu, biżuterię florystyczną, bukiet ślubny oraz kompozycję przestrzenną - relacjonuje Zuzanna i Kinga.

Zachwycił mnie sposób łączenia szlachetnych kwiatów z drewnianymi elementami, pierwszy raz miałam okazję zobaczyć „zieloną ścianę z kwiatami ciętymi”.

Podczas pobytu znalazł się także czas na poznanie regionu, kultury i zabytków prowincji Liège.

Udało nam się wypocząć w termach w miejscowości Spa. Miejscowość ta dała początek  tak dziś popularnej  formie relaksu.

Pierwszy raz w życiu doświadczyliśmy tak drastycznej różnicy temperatur pływając na otwartej przestrzeni w minusowej temperaturze.

Nie lada wyczynem było wejście po 374 schodach na wzgórze Bueren, dzięki któremu ukazała się  nam cudowna  panorama miasta leżącego nad Mozą. Mieliśmy okazję poznać ciche zakątki  Starego Miasta, lokalne urokliwe kafejki. A wszystko wkomponowane w nowoczesną architekturą dworca kolejowego Guillemins . 

Zakosztowaliśmy belgijskiej czekolady i frytek,  które wydają się inne niż w Polsce - mówi Zuzanna.

         Dzięki temu wyjazdowi otworzyłyśmy się na inne kultury i zwyczaje. Przełamałyśmy barierę językową. Również nasza wiedza na temat rozmnażania in vitro znacznie się powiększyła. Zachwyciły nas zajęcia praktyczne, ich sposób przeprowadzenia i wyposażenie laboratorium. Zobaczyłyśmy nowe miejsca, zasmakowałyśmy nowych rzeczy i zdałyśmy sobie sprawę z ogromu możliwości, jakie niesie za sobą znajomość języków obcych oraz uczestnictwo w programach i projektach realizowanych przy udziale UE. 

                                                          

                                                                                                                         Zuzanna i Kinga 

Opiekun: Krystyna Janik-Chrapusta