Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej

Roślinne piękności kwitnące w styczniu Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)

    Ciemiernik ogrodowy (Helleborus orientalis) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculacae).  Jest to długowieczna, odporna na mrozy bylina, która przy odpowiedniej pielęgnacji może żyć nawet do 25 lat. Osiąga wysokość od 40 do 60 cm, wytwarza ciemnozielone, grube, skórzaste, często zimozielone liście, zakwita w styczniu a kwitnienie kończy w kwietniu. Kwiaty ciemierników występują  w różnych kolorach – od białego przez jasnożółty, różowy, purpurowy, ciemnobordowy, aż po nakrapiany i dwukolorowy. 

Ciemierniki nie  mają  dużych wymagań uprawowych, rosną dość wolno, nie przepadają za przesadzaniem. Najlepiej rosną na żyznych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach i stanowisku półcienistym. Należy unikać sadzenia ciemierników w pełnym słońcu. Ze względu na zamiłowanie rośliny do wilgoci, dobrym pomysłem może okazać się ściółkowanie podłoża. Trzeba o nie zadbać przede wszystkim latem, susza niekorzystnie wpływa na ich kwitnienie, więc w czasie upałów należy zadbać o to, by roślina przez cały czas miała wilgoć.

Rodzina ciemierników liczy sobie około 20 gatunków. Ogólnie przedstawiciele rodzaju  Helleborus kwitną  w zależności od gatunku od listopada do kwietnia dlatego ciemiernik zwyczajowo nazywany jest zimową różą (ciemiernik biały - Helleborus niger) rozpoczyna kwitnienie w listopadzie:)

Ciemierniki są roślinami trującymi. Substancja, która jest zawarta w łodygach i liściach wywołuje zatrucie po spożyciu, a także może powodować powstawanie pęcherzy na skórze. Z tego powodu poleca się pracować przy kwiecie w rękawiczkach.

 

Kropielnicka-Łysakowska Katarzyna